Img
Pieniądze w wieku przedszkolnym
Co dzieci przedszkolne wiedzą o pieniądzach?

Dzieci w przedszkolu raczej są na początkowych etapach rozwoju wiedzy ekonomicznej. Edukację finansową dobrze zacząć jak najwcześniej. Tyle że od odpowiednich zagadnień.

W tym wieku dziecku dobrze zacząć uświadamiać i wprowadzać go w sprawy finansowe. Takie jak, że za zakupy się płaci, że są monety i banknoty różnią się między sobą.

Dziecko 3- 4 latnie w ogóle nie będzie rozumiało pojęcia pieniądza, 5- 6 latek może zakupy traktować jako rytuał, nie rozumiejąc, że to wymiana towaru za pieniądze.

Dzieci 3-5 letnie są przekonane, że rodzice posiadają pieniądze i już. Wieku 5 – 7 lat rozumieją, że każdy zawód jest opłacany, ale też myślą, że pieniądze można wypłacać sobie tak jak się chce z banku. Tak samo reszta wydana w sklepie jest dla nich kolejnym źródłem dochodu.

Takie jak, że za zakupy się płaci, że są monety i banknoty różnią się między sobą. Ale to jest dopiero początek drogi.

 Kieszonkowe uczy odpowiedzialności

Dziecku w wieku przedszkolnym można podarować skarbonkę i czasami wrzucać do niej małe kwoty.  Kwota kieszonkowego oraz jego częstotliwość powinny być dostosowane do wieku dziecka, potrzeb oraz możliwości finansowych rodziny.

Również pożyczki uważa za dobry mechanizm edukacyjny. Na prośbę dziecka rodzic wypłaca mu więcej pieniędzy, ale odbiera je z kieszonkowego. Takie podejście uczy konsekwencji kupowania na kredyt.

Kiedy zacząć edukację finansową?

Jak najwcześniej. Co po prostu może oznaczać zabranie dziecka na zakupy. A potem zabawy w sklep. Bawienie się monetami Ich liczenie. Rozmowy o pracy. Raczej będą to wszystkie działania dookoła pieniędzy. Niekoniecznie musisz dawać już mu stałe pieniądze. A jeśli chcesz dać, to pamietaj, aby nie mieć wygórowanych oczekiwań. Bo na tym etapie dziecko intelektualnie może nie być gotowe na planowanie wydatków, oszczędzanie.

Dzieci które dostają kieszonkowe, w związku z tym posiadają swoje pierwsze własne doświadczenie z gospodarowaniem pieniędzmi, szybciej przyswajają i rozumieją pojęcia ekonomiczne, zasady związane z wymianą pieniędzy. Ale jeśli staje się to ich codziennością, bo pracują, sprzedają, aby utrzymać swoją rodzinę, to bardzo szybko znakomicie sobie z tymi zagadnieniami radzą.

img